De hype rond de streepjessjaal in Gent

Reeds gekend of recent?

De laatste tijd kan je de straten van Gent niet meer op zonder opeens een zwart-wit patroon in je ooghoek te zien opdoemen. De gestreepte sjaals nemen het volledige modelandschap over, of je je in de Blandijn of Ledeganck begeeft. 

Streepjes doorheen de jaren

Vandaag de dag zien we trends sneller en sneller komen en gaan. Wat vroeger jarenlang een trend was, wordt nu al na een tweetal seizoenen afgeschreven, en modecycli van dertig jaar worden nu zelfs gereduceerd tot vijftien jaar volgens l'Officiel Baltic. Deze tendens is een directe reflectie van onze vluchtige consumptiemaatschappij die fenomenen als fast fashion en microtrends in de hand werken. Dit zijn trends van een heel korte duur, en dus een rechtstreeks gevolg van die kortere modecycli. Het komt dan niet als een verrassing dat een patroon zo tijdloos als streepjes weer volledig teruggebracht wordt en misschien ook wel 'microtrendy' is.

Horizontale strepen dateren al uit de 19e eeuw toen men de marinière - het befaamde streepjes-T-shirt - introduceerde in de Franse marine. Daarna werd dit opgepikt door de modewereld en toen Coco Chanel het op de catwalk bracht, was het niet meer weg te slaan uit het straatbeeld. Ook zij maakte deel uit van de Franse modewereld en zorgde voor een ware revolutie in de vrouwelijke mode in het begin van de 20e eeuw.

Streepjes door de straten van Gent

De combinatie van trends en streepjes heeft zich geculmineerd tot de streepjessjaal, die - als men er op let - sinds kort overal te zien is in Gent. Een puur wetenschappelijk onderzoek is moeilijk te voeren, maar de trend ontstond wellicht in alternatievere kringen en is nu mainstream aan het worden. De streepjessjaal is net zoals veel modetrends vooral aanwezig in de stad en het valt ook op dat het vooral jonge vrouwen zijn die de sjaal dragen. Aangezien de streepjessjaal geen nieuw concept is, startte de trend waarschijnlijk als het herdragen van de kledij van ouders. Nu is die echter ook te vinden in winkels zoals Veritas en Essentiel Antwerp - voor maar liefst 145 euro - waardoor er een stijging in zichtbaarheid ontstaat. Het zal waarschijnlijk niet lang meer duren voordat ook de Zara en H&M afstappen van hun quiet luxury tendensen om mee te gaan met de trend. Streepjes zijn alleszins al te vinden in hun etalages en wanneer de sjaal daar verschijnt zal de trendcyclus voldaan zijn.

De streepjessjaal is niet zomaar een accessoire, het bevat geschiedenis en verschillende connotaties waarvan enkele in dit artikel werden blootgelegd. Nu resteert ons enkel de vraag:  "to wear or not to wear?" Wil ik deel zijn van een consumptiestroming, of start ik de volgende trend door te dragen wat ik wil?

0
Gemiddeld: 5 (1 stem)

Reactie toevoegen