Cafébaas de Molotov in elkaar geslagen: politiek geweld in de Overpoort?

Om vier uur 's nachts afgelopen vrijdag werd de cafébaas van café de Molotov, Tillo Demil, aangevallen. Het uiteindelijke resultaat waren zes bestuurlijke aanhoudingen, en een enorme discussie: was dit een politieke afrekening?

Verloop van de avond

Enkele uren voor de aanval organiseerde het KVHV diens ondertussen beruchte lezing van Cofnas. Er was bij deze lezing ook een tegenprotest aanwezig. Tijdens de lezing ging er niets fout volgens de politie, maar toen het KVHV met Cofnas daarna naar café de Salamander afzakte, werden Cofnas en de KVHV-studenten bekogeld met 'Ayran' yoghurt en bier. Cofnas deed hiervoor aangifte bij de politie. 

"Ze waren klaarblijkelijk gefrustreerd dat onze lezing probleemloos kon verdergaan. Dergelijke aanvallen tonen aan hoe belangrijk het is om ons in te zetten voor een vrij debat", aldus de praeses van het KVHV, Jonathan Goossens.

"AK had niks te maken met de zogenaamde aanval op Cofnas, en zover ik weet café de Molotov ook" - Daan de Smaele, lid Anarchistisch Kollektief (AK)

Het KVHV zou volgens Daan de Smaele, lid van het Anarchistisch Kollektief (AK), iets na 23u de Molotov hebben benaderd in de hoop de dader te vinden. Op dit moment vond er net een samenkomst plaats van het AK, dat al op voorhand was aangekondigd. “AK had niks te maken met de zogenaamde aanval op Cofnas, en zover ik weet café De Molotov ook”, aldus Daan. 

Bij de organisatie van het tegenprotest waren zowel café de Molotov als het AK niet betrokken. Enkele ooggetuigen stellen dat er slechts een paar AK-leden aanwezig waren bij de lezing zelf, maar niet namens het AK.

Rond ongeveer vier uur 's nachts brak er dan de vechtpartij uit bij café de Molotov, waarbij onder andere cafébaas Tillo Demil van de Molotov werd aangevallen en in elkaar werd geslagen. In het persbericht van café de Molotov wordt daar het volgende over geschreven: "Donderdagnacht (rond 4u) werden een bevriende klant en ik aangevallen door leden van het KVHV. Dit weten we zeker, want ze hadden hun domme petjes en lintjes aan. Eerst kwamen er drie binnen die nog een pint wilden. Op dat punt stonden alle tafels en stoelen al omhoog en was mijn kassa al gemaakt. Ik weigerde dit dus en stelde ook dat ik geen bier serveer aan mensen die zich openlijk aansluiten bij bepaalde standpunten en zo ook de ethische waarden van De Molotov niet respecteren." Demil is door de aanval een week arbeidsongeschikt verklaard.

"Een groep leden van het KVHV, met extreem rechtse standpunten, heeft een alternatieve, vrijgeestige plek aangevallen" -Cafébaas de Molotov, Tillo Demil

Demil stelt dat het KVHV bewust café De Molotov heeft aangevallen: "Wat gebeurd is, is gebeurd: een groep leden van het KVHV, met extreemrechtse standpunten, heeft een alternatieve, vrijgeestige plek aangevallen."

Hoewel de zogenaamde aanval op Cofnas en de aanval op café de Molotov dezelfde avond plaatsvonden, wil de politie nog niet spreken van een link tussen de twee gebeurtenissen voor het onderzoek is afgerond.

Café de Molotov: geliefd doelwit van extreemrechts?

Café de Molotov staat bekend als hét linkse en alternatieve café van Gent. Het is een plek waar geregeld mensen met anarchistisch of radicaal-links gedachtegoed langskomen. Het café is hier ook heel open over, te zien aan onder andere de vele politieke stickers en posters aan de ruit en de muur.  

Bij de remigratieprotesten van NSV! in Gent vorig jaar, was er ook een stand-off tussen NSV!-protesteerders en tegenprotesteerders bij de Molotov. 

Voor dit artikel heeft Schamper het KVHV, het AK en de politie gecontacteerd.

0
Gemiddeld: 5 (2 stemmen)

Reactie toevoegen