"Gasten, ik ben een half uurtje weg. Braaf zijn hé!"
- 2010 online
- editie
- nieuws en reportages
- categorie
- examenfraude
- examens
- sleutelwoorden
- etienne de winne
- geert de schutter
- luc taerwe
- marie-françoise reyniers
- personen
- faculteit ingenieurswetenschappen
- locaties
Onder de burgies bouwkunde uit de derde bachelor en eerste master is het een publiek geheim: tijdens de examens Geometrische aspecten van wegen en Materiaal- en milieuaspecten van wegen, beide onderwezen door de 64‑jarige professor Etienne De Winne, is er dikwijls een onbewaakt half uurtje. Al dan niet aangekondigd verdwijnt de professor uit het lokaal, zonder dat een assistent zijn plaats inneemt, om pas enige tijd later terug te keren. En dat soms meerdere keren tijdens één examenmoment.
De examens in kwestie zijn van het type ‘mondeling examen met schriftelijke voorbereiding’. Vooraf krijgen de studenten dertig mogelijke vragen, waarvan er op het examen twee terugkomen. Die mogen ze dan, na de vanzelfsprekende schriftelijke voorbereiding, mondeling bij de professor verdedigen. Eenmaal de professor het lokaal verlaten heeft, speelt er zich dan ook telkens ruwweg het volgende scenario af: de studenten openen hun rugzak, halen de vooraf opgeloste examenvragen eruit, steken ze tussen (of schrijven ze over op) het hoopje papier dat reeds voor hun neus lag, en sluiten de rugzakken als was er niets gebeurd.
Een Sekkakietje doen tijdens een examen is overigens niet het enige wapenfeit van de professor. Bij examens van het keuzevak Spoorwegen zou het in het verleden al eens zijn voorgevallen dat de professor zich tijdens het examen ostentatief met de rug naar de studenten draait. Een duidelijker signaal om de cursussen boven te halen kan hij hen niet geven, denken wij zo.
(Nog) geen officiële klacht
Zoals dat echter gaat met publieke geheimen, is er steeds een deel van het publiek dat van niets weet. Zo ook enkele studenten die vorig jaar grote ogen opzetten toen ze zagen hoe het er in de praktijk aan toe ging tijdens een examen van professor De Winne. Nog groter was hun verontwaardiging toen bleek dat enkelen onder hen, die het examen bijgevolg in eer en geweten hadden afgelegd, ervoor gebuisd waren. En dat leidde natuurlijk tot geklaag. Geklaag dat ook naar boven kwam tijdens een vergadering waar onder andere professor Geert De Schutter, voorzitter van de Opleidingscommissie Master Bouwkunde, en leden van de ombudsdienst van de FirW aanwezig waren.
“Toen ik voor een andere zaak samenzat met de ombudspersonen en met enkele studenten, werd vermeld dat er een probleem zou geweest zijn met het toezicht op enkele examens, in die zin dat er een tijdlang geen zou geweest zijn”, vertelt De Schutter. Professor Marie-Françoise Reyniers, in 2008 net geen wijste prof en heden lid van de ombudsdienst van de FirW, bevestigt, maar benadrukt dat er geen officiële klacht is geweest. Welke student zou immers de toorn van z’n medestudenten over zich heen willen halen?
Reyniers gaat verder: “In navolging van die vergadering heeft decaan Luc Taerwe een officieel schrijven gericht aan alle lesgevers waarin hij hen erop wees dat het toezicht — vooral bij mondelinge examens met schriftelijke voorbereiding — voldoende moet opgevolgd worden.”
Dat officieel schrijven bleek echter geen zoden aan de dijk gezet te hebben: vorige week was het bij een examen Materiaal- en milieuaspecten van wegen weer van dattum. Niet geheel onverwacht bleken zowel professor De Schutter, professor Reyniers als decaan Taerwe hier niet van op de hoogte te zijn.
Hun reactie is echter formeel: zoiets kan niet door de beugel. “Wij zullen hier zo snel mogelijk overleg over plegen met de onderwijsdirecteur en de decaan, en zien welke stappen we kunnen ondernemen”, aldus Reyniers.
Papegaaienwerk
De studenten zelf zien er allemaal niet zo veel graten in. Velen onder hen vinden de gepleegde fraude zelfs gerechtvaardigd. “Elke cursus is twee classeurs dik, en die dertig examenvragen beslaan de volledige cursus. Voor het examen moet je dus echt álles van buiten kennen! Puur papegaaienwerk!”, klinkt het.
Gelukkig delen niet alle studenten die mening. Hoewel in de minderheid, zijn er die — zoals het een goede burgie betaamt — geen misbruik maken van de mid-examinale wandelingetjes van de prof, en hun examen wél op een eerlijke wijze afleggen. Er is nog hoop voor de Vlaamse wegen.
Bijkomende informatie
(Tijdens het schrijven van dit artikel vroeg Schamper professor De Winne om een reactie, maar kreeg geen antwoord. Toen De Standaard over dezelfde feiten berichtte, reageerde de professor wél:)
De Winne: “Ik zie daar het probleem niet van in. Als ik bijvoorbeeld dringend iemand moet opbellen, ga ik inderdaad wel eens naar mijn bureau. Dat dat een half uur zou duren, lijkt me sterk. Vijf of tien minuten, hooguit. Ik geloof niet dat dat leidt tot spiekgedrag bij mijn studenten. En zelfs als dat het geval zou zijn, zouden ze toch door de mand vallen. Ik geef immers mondelinge examens. Dat betekent dat de studenten hun antwoord bij mij persoonlijk moeten komen uitleggen. Ik trek daar ruim de tijd voor uit. Wie gewoon een stuk van zijn cursus heeft overgeschreven zonder er iets van te begrijpen, zal niet zomaar geslaagd zijn. Trouwens: als er zo massaal zou worden gefraudeerd bij mijn examens, zou dan niet iedereen geslaagd zijn? Dat laatste is - helaas - niet het geval.”
Decaan Luc Taerwe belooft tevens om deze examenperiode “persoonlijk en steekproefsgewijs (te) controleren of er toezicht is tijdens de examens aan de faculteit”. Of er sancties komen tegen professor De Winne, laat hij in het midden. “Ik heb het dossier overgemaakt aan de directie Onderwijsaangelegenheden”, aldus Taerwe.
(De Standaard, regio Oost-Vlaanderen, blz. 48, 14/01/2010)
Tip: als je commentaar wil neerpennen zonder jezelf bekend te maken, gebruik dan graag een pseudoniem. Een discussie met elvendertig mensen die 'anoniem' heten wordt snel verwarrend.


Reacties
Burgies die Joost zijn
Op 11 januari 2010 om 14:59 door Bert DobbelaereBurgies die Joost zijn adres willen om hem het zwijgen op te leggen kunnen bij mij terecht! Voor een kleine vergoeding regel ik ook meteen de Albanese knokploeg.
Het gaat dus eigenlijk om
Op 11 januari 2010 om 16:06 door Stijn DebrouwereHet gaat dus eigenlijk om een openboekexamen, met als enige verschil dat het niet als zodanig wordt aangekondigd. Shocking news! :-)
Dat soort toestanden komen
Op 12 januari 2010 om 2:14 door GuillaumekeDat soort toestanden komen op de Blandijn ook voor, en minder gecalculeerd dan daar.Waarom het vak niet officieel open boek is, is me ook een raadsel.
heeft lang geduurd eer dit
Op 13 januari 2010 om 19:35 door Anonieme lafaardheeft lang geduurd eer dit uitkwam :D
Laat ons duidelijk stellen
Op 13 januari 2010 om 22:40 door Afgestudeerd Bouwkundig IngenieurLaat ons duidelijk stellen dat de 30+ vragen op een goede manier voorbereiden veel tijd vraagt (meer dan vele vakken op andere faculteiten en zelfs op de faculteit ingenieurswetenschappen, vooral als je het in het licht plaatst van het minimum aan studiepunten dat het vak draagt). Daarnaast peilt de professor tijdens de bewuste examens naar inzichten waarmee hij snel een onderscheid maakt/kan maken tussen zij die het wel of niet zelf verwerkten en begrijpen, en durft hij ook (als een van de enige) een duidelijk puntenonderscheid te maken.
Onervaren brugstudenten die niet inzien wat deze manier van examineren precies inhoudt en daarenboven nog steeds met een middelbare school-mentaliteit leven is het echte probleem m.i.
Het gaat natuurlijk om meer
Op 14 januari 2010 om 12:56 door Anonieme lapzwansHet gaat natuurlijk om meer dan het feit dat het examen op die manier “open boek” wordt. Allerlei hulplijnen zijn mogelijk: van overleggen met de buur tot internet. Enfin, niet dat dit meteen de grootste fraude van de jaren ’10 zal worden, maar zelfs voor een “open boek” examen is het toch meer dan wenselijk dat er toezicht is.
Dit staaft alweer het
Op 14 januari 2010 om 16:24 door mama, ik heb ik men broek gedaanDit staaft alweer het pamperniveau van het toiletblaadje dat schamper voorstelt. Persoonlijk vraag ik mij af wie met zoiets naar de pers stapt ( dan hebben we het over het nieuwsblad ), heb medelijden met u dat je uw onkunde moet afreageren op deze manier. Het is belachelijk, ronduit kinderachtig, om namen te vernoemen van één prof, als er nog andere proffen dat ook doen en die zijn er. Dit ruikt duidelijk naar een wraakactie, louter dan een duidend artikel.
Haha wraakactie? Euh?
Op 14 januari 2010 om 16:28 door PiedroHaha wraakactie? Euh? Waarom zou Schamper wraak moeten nemen op een burgieprof? Als er trouwens nog proffen zijn die dat soort prutsen uithalen, dan stel ik voor dat je die namen naar de redactie stuurt. Ik ben er zeker van dat zij er met veel plezier nóg een artikel over zullen schrijven.
En die naam, tjah, ‘t is niet alsof namen noemen illegaal is ofzo. Die mens doet zo’n dingen, ziet er zelf blijkbaar geen graten in. Waarom zou zijn naam dan bewust verzwegen moeten worden?
Het kan goed zijn (en het
Op 14 januari 2010 om 17:22 door Joost VanderdeelenHet kan goed zijn (en het is zelfs bijzonder waarschijnlijk) dat er nog andere proffen zijn die er een gelijkaardige modus operandi op nahouden, maar dat neemt niet weg dat zulke praktijken ontoelaatbaar zijn als je jezelf als faculteit of als universiteit serieus wil nemen. Het is dan ook de taak van Schamper als studentenblad om deze aan het licht te brengen, in de hoop dat de betrokkenen hieruit leren en maatregelen nemen om ze te voorkomen in de toekomst.
De reden dat het artikel enkel over de prof in kwestie gaat, is omdat het probleem bij hem blijkbaar écht wel chronisch is, en er genoeg bewijs en getuigenissen waren om het ook als dusdanig te bestempelen. (Heck, er was zelfs een Facebook-groep over opgericht!) Maar zoals Piedro al zei, als je weet hebt van gelijkaardige situaties op andere faculteiten, speel ons die informatie gerust door, en we verzekeren je dat we er iets mee zullen doen.
Tot slot, wat betreft het ‘naar de pers stappen’; Schamper valt zelf onder de noemer ‘pers’, en wij zullen niet bepaald naar onszelf stappen. Wat gebeurd is, is dat de Coreliokranten een door ons gebracht bericht hebben overgenomen in hun eigen berichtgeving — iets wat overigens dagelijkse praktijk is in de perswereld. (Of denk je dat elk stuk in de krant uniek en nooit eerder gebracht is?)
dat tekeningetje is niet
Op 15 januari 2010 om 15:44 door GeyBoisdat tekeningetje is niet bepaald Gent, noch Europa, het is in de USA!
Als student zijnde kan ik
Op 16 januari 2010 om 9:23 door MdAls student zijnde kan ik bevestigen wat “Afgestudeerd Bouwkundig Ingenieur” reeds vermelde.
Eerst dacht ik “Wat simpel, we weten de vragen al op voorhand?!”. Maar zo’n hoop vragen deftig beantwoorden (die je pas aan het eind van het semester krijgt) vraagt echt wel veel tijd. Meer tijd dan men gemiddeld in een 3Stp-vak steekt. Daarnaast moet je ze nog instuderen ook. De vragen beslaan echt de volledige cursus, dus eens je die hebt opgelost en gestudeerd, kan je het vak ook deftig. En dit is toch de bedoeling van proffen? Zorgen dat de studenten hun vak beheersen. Volgens mij slaagt prof De Winne daar zeer goed in. En oja, vergeet niet dat er voor dit vak (ja, van 3 studiepunten) ook een groot project is die voor 1/3 meetelt.
Tijdens het examen stelt hij naast de hoofdvragen (bij iedereen, onafhankelijk van hoe goed je de vraag hebt opgelost) nog vragen die niet rechtstreeks in de cursus staan. Je moet linken leggen en inzicht tonen in de verschillende zaken. Deze bijkomende vragen zijn echt niet simpel, maar daaruit kan hij goed uitmaken of je de inzichten verworven hebt of niet, ookal beantwoord je de vraag misschien fout.
En ok, studenten alleen laten tijdens examens zou niet mogen. Maar richt dit aub niet op één enkele prof, want elke student weet dat er veel meer proffen zijn die dit doen. Uit dit artikel komt prof De Winne alles behalve goed over. Terwijl hij een prof is die er echt voor kan zorgen dat de studenten zijn vak beheersen en eerlijk punten kan geven.
deredactie.be op zondag
Op 17 januari 2010 om 12:38 door Inspector Clouseauderedactie.be op zondag 17/01/2010 om 12:28:
“In Wuustwezel bevindt zich een gat van zo’n 1,5 meter in het wegdek aan de Nieuwendijk. De grond onder de weg is er weggespoeld en daardoor is de bovenlaag verzakt. Nieuwendijk is eigenlijk een doodlopende straat, maar de gemeente heeft de weg langs de andere kant vrijgemaakt zodat de bewoners hun huizen toch kunnen bereiken.”
Nieuwe reactie inzenden